Ierarhie articole

PROIECT ETWINNING

„FRUMUSEȚEA ȚĂRII MELE”

• Perioada de desfășurare: 1.09.2021- 30.06.2022

Fiecare ar trebui să știe cât mai multe despre țara de origine în care s-a născut. Frumusețile țării natale, tradițiile, personalitățile importante ale poporului român și italian, marii conducători ai țării, însemnele naționale, locuitorii țării. Dragostea de țară este iubirea față de părinți, respectul pentru faptele de vitejie ale strămoșilor, cunoașterea frumuseții meleagurilor țării, cunoașterea tradițiilor, obiceiurilor și obiceiurilor poporului căruia noi suntem. fac parte. De mici, copiii trebuie educați în spiritul respectului și al iubirii de țară.

Coordonatori România: prof. Munteanu Ionela, prof. Stratulat Adina

OBIECTIVE:

- să descopere mediul geografic;

- să cunoască oameni importanți, din diferite domenii (istorie, cultură, sport, medicină etc.) care și-au pus amprenta asupra fiecărei țări  în parte, de-a lungul timpului;

- să întocmească un portofoliu virtual cu imagini din tările partenerilor implicați în proiect

- să realizeze o revistă cu toate imaginile din activitățile propuse numită: PROIECT ETWINNING - „FRUMUSEȚEA ȚĂRII MELE”

PROCEDURĂ DE LUCRU

Activitatea nr. 1. - „Călătorie prin țara mea! ”- noiembrie 2021

-       publicarea unei prezentări pentru site-urile școlilor partenere și pagina proiectului eTwinning

Activitatea nr. 2. - „Tradiții și obiceiuri de iarnă!” - decembrie 2021

-       realizarea unui album cu lucrările elevilor cu tema dată

Activitatea nr 3. - „Personalitățile țării”- februarie 2022

-       realizarea unui ppt cu cei mai importanti oameni ai tarii

Activitatea nr. 4. - „Sărbătoare pascale” - aprilie - mai 2022

-       realizarea unei expoziții cu lucrările elevilor

Activitatea nr. 5. - „FRUMUSEȚEA ȚĂRII MELE” - iunie 2022

-  realizarea unei reviste intitulate „Frumusețea țării mele”

REZULTATE AȘTEPTATE :

- implicarea activă a elevilor în procesul de inițiere și realizare a proiectului;

- manifestarea sentimentului de dragoste pentru țară și a sentimentelor patriotice de către participanții direcți și indirecți;

- dezvoltarea competențelor de comunicare în limba engleză;