<< Iunie 2021 >>

EN 2021 [19.06.21]

Ziua Eroilor [11.06.21]

Ziua Eroilor,

sărbătorită cu emoție și mândrie, de către cei mai mici, din clasa pregătitoare, și de elevii claselor a II-a. Felicitări pentru inițiativă, creativitate și implicare, Vîrlan Monica, Iordache Gabriela, Poghirc Nicoleta și Pop Cornelia!

Din inimi de copii [03.06.21]

Din inimi de copii

Zilele trecute am discutat la dirigenție despre faptul că se apropia data de „1 Iunie”- Ziua Internațională a Copiilor. Ne făceam planuri să ieșim în parc cu biciclete, trotinete și mingi, iar apoi să mergem la o pizza.

Apoi le-am amintit copiilor că toate planurile acestea sunt posibile pentru că au părinți care se străduiesc să le asigure tot ce au nevoie sau tot ce le face plăcere. Dar nu toți copiii sunt atât de norocoși. Am aflat că există în orașul nostru o casă de tip familial, numită „Casa cu grădină”, în care trăiesc 12 copii de două ori nenorocoși, sunt orfani și suferinzi.

Imediat am hotărât că ar fi frumos și omenește să le facem și lor o bucurie în această zi de sărbătoare. Am organizat  echipe de 2-3 elevi care au pregătit câte o pungă cu dulciuri pentru fiecare copil. Și, pentru că o alimentație sănătoasă este importantă, fiecare copil a donat câte un kg de legume: cartofi, morcov, ceapă, roșii și castraveți.

Am așteptat cu nerăbdare și emoție ziua de 1 iunie să mergem în vizită la „Casa cu grădină” și apoi în parc, dar vremea nu a ținut cu planurile noastre. Mă uitam cu jale cât de tare ploua și mă gândeam că vom ajunge uzi la destinație. Dar a fost de ajuns un mesaj pe grupul părinților ca să găsim părinți disponibili să ne ajute cu mașinile personale.

Mulțumesc din suflet părinților care au făcut posibilă desfășurarea acestei activități în bune condiții! Vă mulțumesc și pentru că ați crescut copii cu suflet frumos și generos!

Am reprogramat partea cu parcul pentru o zi cu soare, dar am fost fericiți când am văzut câtă bucurie am adus pe chipurile copiilor de la „Casa cu grădină”.

La activitate au luat parte elevii claselor a V-a B și a VI-a C coordonați de doamnele diriginte Spânu Liliana și Maftei Vasilica.

La multi ani minunati! [01.06.21]

Lista elevilor admisi in clasa pregatitoare [25.05.21]

Știri

Lista elevilor admiși în clasa pregătitoare

Clasa pregătitoare,

2021-2022

Scenariul de functionare - 17.05.2021 [14.05.21]

Structura anului scolar 2020 - 2021 modificată [30.03.21]

SIMULARE - EVALUAREA NATIONALA 2021 [26.03.21]

SCHIMBAREA PREVEDERILOR SCENARIULUI 3 (ROSU) [07.03.21]

Știri

Statistici
Total stiri: 148 | Total categorii: 6 |
Ultima stire: EN 2021 | Cea mai citita: Intalnire Comenius -... [22579]

Ultimele Articole

Articol Categorie Citiri Comentarii
»WE CODE OUR FUTURE
by: scgt on 05.01.21
eTwinning 219 0
»Online school - a challenge
by: scgt on 05.01.21
eTwinning 241 0
»Happy or sad, show it through art!
by: scgt on 03.09.20
eTwinning 257 0