CONCURSUL INTERJUDETEAN DE MATEMATICA STROE S. BELLOESCU

Concursuri

INVITAȚIE

Sunteți invitați la Concursul Interjudețean de Matematică “Stroe S. Belloescu”, ediția a XII-a, care va avea loc sâmbătă, 27 mai 2017, între orele 10:00 – 12:00, la Școala Gimnazială “George Tutoveanu”din Bârlad.

Concursul interjudețean este organizat de Școala Gimnazială “George Tutoveanu”- Bârlad în colaborare cu ISJ Vaslui, CCD Vaslui și filiala SSMR Vaslui și se adresează elevilor claselor IV-VIII.

Regulament:

• Concursul constă în trei probleme și durează 2 ore.
  • Elevii clasei a IV-a pot opta pentru rezolvarea unei probleme suplimentare, propusă de un sponsor, care oferă un premiu special pentru cea mai bună rezolvare. În acest caz elevii primesc 30 de minute în plus.
  • Elevii claselor a VII-a și a VIII-a pot opta pentru rezolvarea unei probleme suplimentare propusă de un sponsor care oferă un premiu special pentru cea mai bună rezolvare. În acest caz elevii primesc 30 de minute în plus.
  • Pentru înscriere puteți trimite tabelul prin fax la nr. 0335425980 , sau pe adresa de e-mail a școlii: scoala11ro@yahoo.com. Vă rugăm precizați în tabel numele școlii, numele și clasa elevilor înscriși, numele profesorului îndrumător.
  • Persoana de contact/organizator: prof. Spânu Liliana, tel:0749897973, e-mail: grigspanu@yahoo.com.
  • Data limită de înscriere: 25 mai 2017, ora 15.
  • La acest concurs nu se percepe taxa de înscriere.
  • Școlile participante sunt rugate să asigure câte un supraveghetor la 10 de elevi și un corector la 10 elevi. Supraveghetorii trebuie să fie prezenți la Școala ”George Tutoveanu” la ora 9:00, iar corectorii la ora 12:30.

Programa de concurs:

Clasa a IV-a: Până la capitolul „Noțiuni de geometrie” (inclusiv).

Clasa a V-a: Până la capitolul „Elemente de geometrie” (inclusiv).

Clasa a VI-a:

Algebră: Până la capitolul „Operații cu numere întregi”(inclusiv).

Geometrie: Până la capitolul „Proprietățile triunghiului dreptunghic” (inclusiv).

Clasa a VII-a:

Algebră: Până la capitolul „Elemente de organizare a datelor” (inclusiv) .

Geometrie: Până la capitolul „Cerc” (inclusiv).

Clasa a VIII-a:

Algebră: Până la capitolul „Ecuații și  sisteme de ecuații” (inclusiv).

Geometrie: Până la capitolul „Corpuri rotunde” (inclusiv).

Precizăm că una dintre probleme va fi din Gazeta Matematică.

Program concurs:

9:00-9:30 - Primirea invitaților și instruirea supraveghetorilor.

9:30 – 9:45 - Intrarea elevilor în săli.

10:00-12:00 - Desfășurarea concursului.

12:30 – 16:00 - Evaluarea lucrărilor.

16:00 – 16:30 - Depunerea contestațiilor.

16:30 – 17:00 - Rezolvarea contestațiilor.

18:00 - Festivitatea de premiere.

Subiecte și bareme propuse la edițiile anterioare:

Director,                                                                                            Coordonator,

Prof. Dascălu Paula                                                                           Prof. Spânu Liliana